17 Nisan 2019 Çarşamba

Türkiye'de Dizi Saçmalığı

Türkiye’de Dizi SaçmalığıTürkiye'de dizi sektörü malumunuz uzun saatler sizi televizyon başında tutmak için yapılmış bir nevi işkence aracıdır. İşkence aracı dedim çünkü bazı dizeler neredeyse 2.30 saat bile sizi ekran başında tutmakta ve sizi oradan ayırmamak için ellerinden geleni yapmakta. Peki bu kadar uzun saatlerde bizler ne izliyoruz? Bizleri ekran başında tutan nedir? Bana göre biz televizyonda vahşetten, çatışmadan, birbirini satan insanlardan başka bir şey izlemiyoruz.
Türk dizilerini gözünüzde canlandırın acaba bu zamana kadar bizler için yararlı kaç tane dizi yapıldı. Hangi diziler bizleri bilime ve eğitime yönlendirdi. Hiçbiri bunu yapmadı ve yapacağını da sanmıyorum. Türk toplumu gerçekten yardımsever, duyarlı bir toplum ve bu özelliğimizden dolayı her zaman gurur duymuşumdur, bizleri toplum yapanda budur. Şimdi bu iyiliğimiz ve yardımseverliğimizi dizilerimizle bağdaştırmaya çalışırsak sorunlarımız tamda bu noktada ortaya çıkacaktır. Gerçekte kan, gözyaşı, savaş gibi şeyleri asla sevmeyen toplum nasıl olur da televizyonda saatlerce bunları izler, neden kendini bir hayal dünyasına teslim eder. İşin kötü tarafı da şudur ki yeni nesil bu hayal dünyasını gerçek dünyasına taşımaya başladı.
RTÜK dediğimiz boş bir kurum var malumunuz. Televizyonda sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin gösterimini yasakladı gerekçe olarak da insanların özenmesi olarak gösterildi. Peki sayın RTÜK bey televizyon dizilerine tecavüz var, adam kaçırma var, birbirini silahla yaralama ve öldürme ver acaba bunlar insanlarımızı etkilemiyor mu? Çukur denilen bir dizi oynatılıyor hiç izlemedim ancak silahlar oyuncak gibi elden ele geziyor sizce çocuklar buna özenmiyor mu?
Türk dizileri inanın çok boş ve gereksiz. Tamamen kazanç üzerine yapılmış diziler. Kalıplaşmış diziler mutlaka her kanalda karşımıza çıkıyor. Zengin olup lüks yaşayan ancak fakir birine aşık olan insan, mutlaka ağlayan bir anne, ortada kalan çocuklar, mafya kılıklı insanlar, aşkı için dünyayı yakanlar, birbirleri arkasından iş çevirenler ve daha bir çok dizi konusu düzenli olarak her kanalda karşımıza çıkmakta.
İşin özü aslında şudur; sayın senaristler ve yapımcılar lütfen biraz daha bilgilendirici ve yararlı diziler çekin ve dizilerinizde yapmacık dünya yerine gerçekleri anlatın.

4 Comments

Hocam senaristlere söylenecek laf yok bence çünkü arz talep meselesinin gerektirdiği şekilde içerik üretiyor adamlar. RTÜK ise olayın bambaşka bir boyutu zaten. Bunca mafyanın sigara içmiyor oluşu falan dizinin gerçekliğini yerle bir ediyor. Kısacası Türk dizileri vakit kaybıdır.

Önemli olan aslında dizi konuları da değil, dizilerin süreleri oldukça uzun ortalama 2,5 saat süren diziler bile mevcut en azından dizi sürelerinin kısalması konusunda bir şeyler yapılabilir tabi burada asıl iş senaristlerde bitiyor son olarak 97 senarist ortak bildiri yayınladı, umarım bu bildiriye katılan daha fazla senarist olur.

İnsanlar böyle dizileri seviyorlar. İnsanlar sevdikleri için de böyle diziler olmaya devam edecek. Ne kadar eleştirsek de nafile. Böyle diziler garip bir şekilde severek izleniyorlar.

İnsanların tercihi bu tabi. Saygı göstermek zorundayız.

Sadece dizi yapımcılarını suçlamak aslında tek taraflı bir bakış açısı olmuş.

İşin içinde ticaret var evet bu doğru.

Ancak insanımız da bunu istiyor. Ortada bir arz talep meselesi vardır.


EmojilerEmoticon