20 Mayıs 2019 Pazartesi

Huawei Kara Listede! Hemen Elden Çıkaralım!

Huawei


ABD başkanı Trump başa geldiği günden beri özellikle Çin'le fazlasıyla uğraşıyor. Ticaret savaşı dediğimiz çeşitli uygulamalarla Çin'e adete savaş açmış durumda. Son olarak bu darbenin en büyüğünü Çinli teknoloji devi Huawei yedi!
Amerika'nın Çine olan baskısı teknoloji firmalarını da zor durumda bırakıyor ve bırakmaya devam ediyor. Son olarak Andorid Çinli akıllı telefon markası ile arasında olan anlaşmayı iptal etti. Yani bu şu demek; Andorid işletim sistemine sahip olan Huawei telefonlar artık güncelleme almayacak, Google Play Store ve yine Amerika'ya ait olan Gmail kullanamayacak. Tabi bunlar şimdilik bir söylenti ancak gerçekleşirse elimizde bulunan Huawei telefonları çöpe atmaktan başka çaremiz kalmıyor.

Huawei
Bu Yasakların Asıl Sebebi Ne?

Bana göre bu yasakların altında yatan asıl sebep son zamanlarda Çinli şirketlerin teknoloji pazarını ele geçirmesi ve Amerika menşeili şirketlerin kârının oldukça düşmesi. Akıllı telefon satışlarında dünya genelinde yaşanan düşüş, 2019 yılının ilk çeyreğinde de devam etti. Bu yılın ilk çeyreğinde Apple’ın iPhone satışları yüzde 32 gerilerken, Huawei ise satışlarını yıllık bazda yüzde 50 artırmayı başardı. En büyük 10 telefon üreticisinin 7'si Çin'den, 2'si Güney Kore'den ve sadece 1'i ABD'den çıktı. Ancak ABD dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor.


HUAWEİ, GOOGLE TARAFINDAN YASAKLANDI! - KULLANICILARA NE OLACAK?
Araştırma şirketi olan IHS Markit’in açıkladığı “2019 1. Çeyrek Küresel Telefon Pazarı” verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde Samsung’un küresel telefon satışları yüzde 9, Apple’ın yüzde 16 düşerken; Huawei’in yıllık bazda satış adetleri yüzde 50 arttı. Bu artışla Huawei, pazarda ikinciliği tekrar Apple’dan geri aldı.
Küresel akıllı telefon pazarında Samsung halen yüzde 22’lik payla birinci konumdayken, ikinci Huawei’nin pazar payı bir yılda yüzde 11’den yüzde 18’e çıktı. Apple’ın pazardaki payı ise son bir yılda yüzde 15’ten yüzde 14’e geriledi.


EmojilerEmoticon