17 Mayıs 2019 Cuma

Sağım Solum Lokma! Yeni Nesil Lokmacılar...


Lokma


Çok değerli blog okuyucuları yine bir yazamama sürecinden sonra ne yazmam gerektiğini buldum. Aslında konu önümdeymiş yani önümde de değil, sosyal medya da sokakta, köşebaşını dönebildiğiniz her yerde.... tabi ki lokmacılardan bahsediyorum yoksa bu aralar her köşebaşında bakkal görecek halimiz yok...
Efendim işin özü bu lokmacılar son zamanlarda deli gibi her şehre, her ilçeye, her mahalleye hatta her sokağa açılmaya başlandı. Bu lokma sektörü inanın ciddi boyutlara ulaştı.
Ne oldu da millet lokmacı açmaya karar verdi?

Cevabı aslında çok zor değil çünkü genel olarak lokmacılara dikkat ederseniz küçük dükkanlarda iş yapıyorlar dükkan önüne 2 masa atıyorlar ve işlem tamam. Bir kaç malzemeyle de lokma imalatını tamamladılar mı buyrun size bir lokmacı.
Lokmacı Açma Ortalama Maliyeti: 100.000 – 150.000 TL
Aylık Ortalama Net Gelir: 10.000 – 15.000 TL (Günlük 100 porsiyon satışa göre)
İşletme Açma Süresi: Ortalama 1 ay
Açmak İçin Gerekenler: Lokma Tezgahı, Dolgu Pompası, Kızartma Ocağı
Dükkan Gereksinimleri: Ortalama 35 m2 ve kaliteli dizayn
Yukarıdaki tabloyu göz önüne getirdiğinizde cebinde birikimi olan adamın lokmacı açmamak için bence bir nedeni yok. Hele lezzeti tutturdu mu orası daha bir güzel iş yapar.
Peki bu lokmacılar sarıyor mu?

Ben şahsen bu zamana kadar çok lokmacı gezmedim ama tattığım 2-3 yerdeki lokmaların tatları arasında efsane farklar vardı. Bence yani bu işler lokmanın üstünde çikolata dökmekle olmuyor. O döktüğün çikolataya bile özenmek gerek, ha bir de iki tane lokma verip 20 TL para istersen benden ben senin mekanının önünden bile geçmem artık. Tamam sektörü popüler oldu da iki şekil şukullu şey yapıp milletin cebindeki paraya da göz dikmeye gerek yok bence. Genel olarak görüşümü belirteyim "sarıyor"

sarıyor
işini güzel yapan abiler "sarıyor"

Buraya kadar lokmacılardan bahsettik ama benim tavsiyem siz sakın lokmacı açmayın. Çikolatadan değil ama lokmacılardan kusma ihtimalimiz daha yüksek...


EmojilerEmoticon