1 Eylül 2019 Pazar

Hayatımda İlk Defa Kızılay'a Kan Bağışında Bulundum

Hayatımda İlk Defa Kızılay'a Kan Bağışında Bulundum

Uzun zamandır yapmayı düşündüğüm ama asla cesaret edemediğim bir şeyi gerçekleştirdim ve sonunda KIZILAY'a kan bağışında bulundum. Süreç aslında anlatıldığı gibi değil, yani bazı forumlarda kan vermenin neredeyse işkenceye döndüğünü yazmışlar desem yanlış olmam. Ben ilk defa kan vermeme rağmen benim için çok basit bir süreçti, şimdi benim gibi ilk defa kan verecekler için sürecin kısa bir özetini geçeyim.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, Kızılay'a kan bağışında bulunmak istiyorsanız tereddüt etmeden gidin ve kanınızı verin çünkü benim gibi bugün yaparım yarın yaparım gibi bahaneler üretirseniz asla kan vermezsiniz.

Kan bağış noktasına gittiğiniz anda size bir forum doldurtuyorlar. Bana biraz uzun geldi ancak ortalama 30 soru varsa 27 tanesine hayır demişimdir çünkü sorular her insanı ilgilendiren sorular değil. Hatta birinde çeşitli afrika ülkelerin de bulunup bulunmadığım yazılıydı. Soruları okuyup işaretleme yaptıktan sonra imzalayıp görevliye teslim ediyorsunuz ve bekliyorsunuz sıranız gelince sizi çağırıyor. Kimliğinizi teslim ediyorsunuz ve tansiyonunuzu ölçüyor ve parmağınızdan kan örneği alıyor. Kan örneğini almak için parmağınıza iğne batırıyor ancak bu saniyelik işlem ve asla acı duymuyorsunuz beni konuştururken yapmıştı ve ne olduğunu anlamamıştım bile.

Görevliyle işiniz bittikten sonra sizi bir doktora yönlendiriyor ve doktor çeşitli sorular soruyor ilk başta işaretlediğiniz formu inceliyor ve kan bağışı için onay veriyor. Sıra yoksa kan almakla görevli hemşireler sizi hemen çağırıyor sıra varsa tabiki beklemeniz gerek. Şimdi gelelim işin en çok merak edilen kısmına, buraya kadar her şey kolaydı ama insanların asıl merak ettiği kan alım sırasındaki iğnenin nasıl bir şey olduğu. Açık konuşayım iğneye bakmadım. Zaten bakacak pozisyonda da değildim uzandım ve başım arkaya doğruydu. 

Kızılay'ın iğnesi çok büyük gibi sözlerle her yerde karşılaşabilirsiniz ama ben size şunu söyleyeyim hastane de tahlil için kan verirken kolunuzun daha çok acıdığına emin olabilirsiniz. Ben kan bağışı yaşarken yaşadığım acı 0,5 saniyelik bir acıydı ve inanın canınız asla yanmıyor. Öyle abartıldığı kadar bir acı yok. İğne damara girdikten sonra da zaten geriye bir şey kalmıyor.

BONUS

Kan verdikten sonra size bol bol maden suyu ve bisküvi, çikolata tarzı şeyler ikram ediyorlar onlardan bol bol tüketebilirsiniz.EmojilerEmoticon